Co nového u orlů?

Delší dobu jsme neměli časový prostor na podání informace o tom co nového v životě „našich“ orlů skalních. Ne, že bychom se orlům nevěnovali, ale úkolů je příliš a nestiháme související administrativu.

 


Nejdříve orlům vypuštěným v minulém roce - 2015. Jak jsme již informovali, koncem srpna byla vypouštěna 3 mláďata. Velmi smutná zpráva přišla již v září, to uhynula na sloupu VVN samice Dina2, předmětný sloup by měl být již správcem sítí zabezpečený. Samec Marek se celou zimu pohyboval v Oderských vrších, zhruba 5-10 km od vypouštěcího místa. V těchto dnech se vydal na potulku směrem na sever do Jeseníků. Samice Líba, mládě poskytnuté pro projekt ZOO v Liberci, se na vypouštěcí lokalitě dlouho nezdržela. Po několika týdnech přelétla do oblasti Jeseníků, až na pohraničí s Polskem. V příhraničí se pohybuje jak na polském, tak na našem území. V jejím případě však máme technické problémy s vysílačkou, ta má nedostatek energie a příjem lokací z jejího pohybu se zlepšil až s vyšší intenzitou slunečního záření. Oba tito ptáci tedy přečkali zimu v pohodě a jsou zcela samostatní.

 

Na dvou snímcích je na krmišti zachycen čtyřletý samec Wabi, snímky jsou z dubna 2016.

 

 

V situační mapce je naznačen oranžovou barvou dosavadní pohyb a trvalejší lokace orlice Líby.

Co se týká hnízdění v letošní sezóně, tak zatím máme jednu velmi dobrou zprávu a jednu potěšující. Někdy v polovině března zasedla na snůšce samice Libavá. Nikoliv však na hnízdě kde spolu se Slávkem vyvedli mládě v letech 2014 a 2015, ani na hnízdě z roku 2013, to sice upravili a vyzdobili, ale současně vystavěli své třetí hnízdo. Hnízdo je samozřejmě v jejich domovském teritoriu, je opět umístěno na jedli a jsme toho soudu, že je na poměrně bezpečném místě. Neměl by je rušit turistický ruch ani jiné lidské aktivity. Se správci lesů jsme dohodnuti na klidovém režimu v potřebné vzdálenosti od hnízda. 

 

Stávající hnízdo Libavé a Slávka je velmi skryto, jakmile se olistí stromy, ak bude téměř "neviditelné". Nejde pořádně nafotit ze žádné strany. Jenom pozorný čtenář na přiložené fotografii Libavou na snůšce zaznamená 

Druhý pár v Oderských vrších, který monitorujeme, do hnízdění v letošním roce zřejmě nepůjde. Postavil sice dvě hnízda, vyzdobil je, ale pár je teprve na hranici, či před hranicí dospělostí. Samec je čtyřletý, jde o Wabiho, vypuštěného v rámci projektu v roce 2012. Samice, kterou jsme zatím neměli štěstí pozorovat z nějaké bližší vzdálenosti a pracovně ji zatím nazýváme „Neznámá“, je pravděpodobně teprve tříletá.  V tomto věku je hnízdění velkou výjimkou. Orli skalní zpravidla dospívají ve věku 4-6 let. V páru jsou již od loňského května, kdy jsme je poprvé zaznamenali. Jedno hnízdo vystavěli na modřínu, druhé na jedli.

 

Nádherné snímky orla skalního Marka. Foto: Lukáš Kovar

 

 

Fotografie z dnešního společného kroužení Wabiho a Neznámé - 7.4.2016.V následujících dnech budeme prověřovat další tři lokality se zaznamenaným pravidelnějším výskytem těchto nádherných dravců, jde o Beskydy a další příhraniční oblasti.


Text: Petr Orel 


Návštěv: 2509, Vydáno: 13.04.2016