Dina, Libuše a Marek si užívají volné přírody.

V pátek 21.8.2015 v dopoledních hodinách byla z vypouštěcí voliéry v Oderských vrších vypuštěna tři mláďata orlů skalních. Samice Dina pochází z Velké Fatry, z Lubochňanské doliny a byla posledním mládětem o které pečovala Dina, orlice, která byla v dlouholeté péči našeho zařízení a uhynula 16.5. t.r. ve 41 letech. Druhým mládětem je samec Marek, který byl zachráněn v hodině 12té z jednoho z hnízd orlů skalních v Chočských vrších. Třetím mládětem je samice Libuše, kterou pro účely projektu ze svého odchovu zdarma poskytla Zoologická zahrada v Liberci. V rámci projektu „Návrat orla skalního do ČR“ je to první vypuštěné mládě, které nepochází z volné přírody, jde však o jedince jehož rodičovský pár pochází z karpatské populace. Tato orlice byla do vypouštěcí voliéry přidána dodatečně, ve středu 12.8.2015. Od roku 2006 tak bylo vypuštěno celkem 25 exemplářů orla skalního.

 

L.Peške připravuje vysílačky k instalaci

 

jako první šel na řadu samec Marek

 

orlice Dina

 

portrét orlice Diny

 

Dina z již připevněnou vysílačkou

 

v pravo Dina v levo Libuše

 

Libuše

 

Ve čtvrtek 20.8.2015 byly mláďatům připevněny vysílačky, všechny mají vysílačky GPS se solárním panelem, dvě vysílačky jsou z dílny polské firmy Aquila a jedna od polské firmy Ekotone. Marek a Libuše mají navíc instalovány i konvenční, radiové vysílačky.  

Vypuštění proběhlo za nádherného, dá se říci optimálního počasí, ve velmi příjemné atmosféře a všichni přítomní se shodli na tom, že šlo o úžasný zážitek, na který budou dlouho vzpomínat. Jako první, po několika sekundách po otevření vypouštěcího okna, vylétla samice Dina a předvedla jistý, majestátní let. Chvíli po ní vylétl samec Marek a jako poslední opustila voliéru orlice Libuše. 

 

Účastníci vypouštění, tentokrát byla tato slavnostní akce zorganizována mnohem komorněji

 

orli skalní těsně před otevřením voliéry

 

orlice Dina

 

Dina vyráží na volný let

 

orel Marek

 

orel Marek

 

orlice Libuše

 

orlice Libuše

 

Napjaté pohledy účastníků vypouštění

 

Tak jako při v předchozích letech budeme mláďata na vypouštěcí lokalitě přikrmovat až do úplného osamostatnění a samozřejmě budeme jejich pohyb podrobně, denně monitorovat.  

Přes nemalé finanční obtíže běží projekt „Návrat orla skalního do ČR“ dále, v této fázi půjde především o monitoring a ochranu hnízdních teritorií na Moravě. Určitě nevylučujeme v dalších  letech ani vypouštění a to především z toho důvodu, že negativní lidské zásahy do nově vznikající populace jsou poměrně velké a poněkud předčily naše původní odhady (zástřely, otravy, úhyny na technicky  nevhodně řešených el. sloupech). 

 

kameraman Enrico Gombala

 

 

Děkujeme všem dlouholetým partnerům projektu, především kolegům ochranářům-orlařům ze Slovenska, Štátne ochraně prírody SR a Zoologické zahradě v Ostravě. Zvláštní poděkování pak bezesporu zaslouží Zoologická zahrada v Liberci. Vypouštění a řada dalších aktivit kolem projektu by nebyla možná bez pochopení a souhlasu Újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá a Vojenských lesů a statků s.p., divize Lipník nad Bečvou, patří jim velký dík. Finančně byl projekt téměř po celé stávající období významně podporován z Evropských fondů, v rámci projektu přeshraniční spolupráce mezi ČR a SR.    

 

Závěrem nelze nic jiného než všem vypuštěným orlům skalním popřát hodně štěstí a dlouhý život. 

 

 

Text: Petr Orel - manažer projektu

Foto: Jan Kašinský, Jáno Korňan


Návštěv: 2718, Vydáno: 27.08.2015